Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 983 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Dojrzewanie dziewcząt

Czym właściwie jest dojrzewanie?


Dojrzewanie to fizyczna i psychiczna przemiana dziecka w osobę dorosłą. W czasie dojrzewania dziewczynka osiąga "dojrzałość płciową" - czyli może zajść w ciążę i urodzić dziecko. Okres dojrzewania kończy się w chwili, gdy cykl jest regularny i w większości cyklów występuje owulacja. Etap ten osiąga się przeciętnie w wieku 16-17 lat. Niełatwo jest rozpoznać początek dojrzewania. Wiele osób identyfikuje je u dziewcząt z pierwszą menstruacją, U chłopców zaś z mutacją lub pierwszym wytryskiem nasienia. Jednak w rzeczywistości dojrzewanie rozpoczyna się dużo wcześniej, a rozwój następuje stopniowo. U większości dziewcząt jajniki zaczynają produkować hormony płciowe już przed 10 rokiem życia - lecz fizyczne i psychiczne konsekwencje nie są jeszcze widoczne. Pierwsze zmiany fizyczne można zaobserwować między 11 a 14 rokiem życia.
Dziewczęta dojrzewają na ogół szybciej od chłopców.

Hormony powodujące dojrzewanie


Hormony to substancje wytwarzanymi w rozmaitych gruczołach i działającymi na pewne organy. Organy dysponują tak zwanymi receptorami - odbiorcami, które przyjmują sygnał od hormonów i odczytują go. Wydzielaniem hormonów steruje gruczoł w mózgu (przysadka), która otrzymuje rozkazy od części śródmózgowia (podwzgórza), to tutaj zbiegają się informacje od różnych organów, a produkcja hormonów jest zmniejszana lub zwiększana w zależności od potrzeb.
Za zmiany w organizmie i procesy podczas dojrzewania oraz cyklu odpowiedzialne są żeńskie hormony płciowe: estrogen i progesteron produkowane w jajnikach i stamtąd wydzielane do organizmu.

Wzrost biustu


Proces wzrostu biustu poznajemy najpierw po brodawkach, które powiększają się, a ich otoczka nabiera nieco ciemniejszego koloru. Pod wpływem żeńskiego hormonu, estrogenu, rozwijają się gruczoły sutkowe, które od chwili urodzin były niezmieniane, i teraz dziewczęta odczuwają w cyklicznych odstępach ból, podobnie jak dojrzałe kobiety przed menstruacją. By ochronić wrażliwe gruczoły, powstaje ochronna tkanka tłuszczowa - piersi powiększają się. Ich wielkość i forma zależą wyłącznie od ilości tkanki tłuszczowej i struktury tkanki łącznej, te zaś czynniki są dziedziczne.W tym okresie raz lewa, raz prawa pierś mogą być przejściowo większe, a ich wielkość wyrówna się później. Należy pamiętać, że piersi nigdy nie są absolutnie symetryczne, nawet u dojrzałej kobiety. Rośnie nie tylko biust, cała figura zaokrągla się i nabiera kobiecych kształtów, tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie na biodrach, pośladkach i udach. Istniejące już komórki tłuszczowe dzielą się, a pod wpływem estrogenu powstają również nowe. Gromadzenie się zapasu tkanki tłuszczowej jest warunkiem rozpoczęcia cyklu miesiaczkowego.

Pojawiające się owłosienie ciała


Początkowo owłosienie zaczyna się najczęściej na wzgórku łonowym w postaci kilku włosków. Stopniowo owłosione miejsce powiększa się, a po około 2 latach cały trójkąt będzie pokryty włosami. Często owłosiona jest też górna część ud, a parę włosków może pojawić się na linii biegnącej do pępka. Mniej więcej w tym samym czasie pojawią się włosy pod pachami, a owłosienie nóg stanie się gęstsze i ciemniejsze.

Jest wiele teorii tłumaczących dlaczego człowiek dostał w spadku od przodków owłosienie, które zasadniczo utraciło swoją główną rolę chrony przed utratą ciepła. Włosy w nosie, uszach, wokół oczu i na wargach sromowych mają przypuszczalnie chronić przed infekcjami i utrudnić przenikanie ciał obcych. Owłosienie sromowe i pod pachami ma także znaczenie seksualne: zatrzymują się w nim dłużej substancje zapachowe wydzielane przez organizm dorosłej kobiety feromony i działające stymulujące na mężczyzn, odbierane choćby nieświadomie.

Podsumowując, stopniowe pojawianie się naturalnego owłosienia ciała bywa odbierane przez dziewczęta z mieszanymi odczuciami, ponieważ nie uznaje się go w naszej kulturze za estetyczne.

Końcowy etap wzrostu


Hormony wzrostu, sterowane przez przysadkę pobudzają organizm do pomnażania komórek kostnych, powodując iż kręgosłup, ramiona, nogi wydłużają się. Znikają dziecięce proporcje, twarz staje się dłuższa, dojrzalsza.

Wzrost w okresie dojrzewania odbywa się skokami. U dziewcząt zaczyna się około wieku 10 lat, a kończy w wieku 15 lat, jednak najszybciej rosną dwunastolatki. W tym czasie dziewczyny (i chłopcy) sprawiają często wrażenie nieproporcjonalnie zbudowanych - raz ramiona są za długie, to znów stopy za duże, a potem nos ma złe proporcje. Punktem odniesienia dla określenia ostatecznego wzrostu to pierwsza miesiączka, po której dziewczyna urośnie jeszcze około 8 cm. Koniec procesu wzrostu można także określić z dość dużą dokładnością robiąc prześwietlenie nadgarstka, sprawdzając stopień rozwoju kośćca. Jeśli chrząstka nasadowa okaże się całkowicie skostniała, wówczas można stwierdzić, że wzrost organizmu jest już zakończony. Lub też prześwietlając kciuk, który wykaże obecność albo brak małej kostki, trzeszczki, która pojawia się w wieku około 13 lat.

Zmiany zachodzące wewnątrz organizmu


Podczas gdy ciało nabiera zewnętrznie kobiecych cech, także wewnątrz, pod wpływem hormonów uaktywniają się jajniki i macica. Docierają do nich pierwsze sygnały hormonalne, a narządy rozwijają się i rozpoczynają pracę.
Macica ma u nowo narodzonej dziewczynki wielkość śliwki, a w pierwszych tygodniach życia cofa się nawet w rozwoju (gdyż obniżony został poziom hormonów, które dziecko otrzymywało z organizmu matki). W czasie dojrzewania zaczyna się rozwijać, osiąga wielkość gruszki, gdzie szyjka macicy odpowiada dolnej, cienkiej części gruszki.

Trądzik


Pod wpływem działania hormonów płciowych w skórze zachodzą zmiany. Gruczoły łojowe wydzielające substancję zabezpieczającą, tworzą czasami szpecący trądzik lub wągry, które zatykają pory gruczołów. Jest to niegroźne zjawisko przejściowe, jeśli przedłuża się, może okazać się konieczne leczenie.

Brak obrazów w galerii.

Licznik odwiedzin:  36 704  

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

O mnie

Imię:Asia
hobby:pływanie, słuchanie muzyki, blogowanie
ulubiona piosenkarka:Avril Lavigne
ulubiony zespół:Aly&AJ
ulubiony film:Step-up taniec zmysłów
przyjaciółka:Justyś:-D
chłopak:nie mam
moje gg: 251387

Statystyki

Odwiedziny: 36704
Wpisy
  • liczba: 2
  • komentarze: 45
Bloog istnieje od: 3647 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Film

Pytamy.pl